Geografie Spojených arabských emirátů

Velikost a poloha Arabských emirátů

Spojené arabské emiráty se rozkládají na ploše 83 600 km2 (o něco méně než např. Portugalsko)  ve východní části Arabského poloostrova. Na jihozápadě sousedí se Saudskou Arábií, jejich jihovýchodním sousedem je Omán a ze severu je omývají vlny Perského zálivu. Pobřeží lemuje spousta ostrovů. Na jednom z těch větších leží i metropole státu Abú Dhabí, součást největšího emirátu.

SAE-Velkou-cast-uzemi-Arabskych-emiratu-tvori-pisecna-poust.jpg

Hory a řeky Arabských emirátů

Povrch Spojených arabských emirátů tvoří nížina, z převážné části (čtyři pětiny) pokrytá Arabskou pouští, která u pobřeží přechází v solné pláně. Poušť je ale čím dál více uměle vytlačována novými stavbami a technickým pokrokem. Podél pobřeží leží desítky většinou neobydlených ostrůvků, přesto vznikají ostrovy umělé. Řeky a sladkovodní přírodní plochy tady prakticky nenajdete.

Masiv Al-Hajar (česky Al-Hadžar, nejvyšší hora Džabal Bil Ajs – 1 910 m n. m.), jediná vyšší pahorkatina, se zvedá na hranicích s Ománem. Zde lze oproti  oproti vyprahlému zbytku země narazit i na souvislejší zelenou vegetaci.

Obyvatelstvo Arabských emirátů

Spojené emiráty mají téměř 10 miliónů obyvatel. Většina se soustřeďuje na pobřeží, poušť je téměř neobydlená. Přes 60 % místních obyvatel tvoří Asiaté (Indové, Pákistánci, Bangladéšané, Filipínci, Srílančané), pouze necelá pětina obyvatel jsou rodilí Emirátčané, 10 % místních má arabský původ a 4 % populace pochází z Velké Británie. Mezi náboženstvími převládá islám a částečně hinduismus.

V největším městě Dubaji žijí asi 3,5 miliónu obyvatel, v hlavním městě Abú Dhabí skoro 2 milióny obyvatel. Další velká sídla jsou Sharjah, Al Ain, Ajman, Ras Al Khaimah a Fujeirah.