Geografie černohorské divočiny

Co jiného čekat od Černé Hory než hory, bezedné kaňony, divoce proudící řeky a temné štíty s jedinečnými kruhovými rozhledy široko daleko? Rozlehlé kopce, patřící k Dinárským horám, zabírají většinu z 13 812 kilometrů čtverečních rozlohy této balkánské země. Nejvýraznější z nich jsou pohoří Durmitor, Sinjajevina a Prokletije s nejvyšším černohorským vrcholem Zla kolata dosahujícím 2 534 metrů.

Druhým výrazným krajinotvorným prvkem Černé Hory je 50 kilometrů dlouhé Skadarské jezero, zasahující polovinou své plochy do sousední Albánie. Zásluhou pramenů na svém dnu se pyšní neobyčejně čistou vodou, díky níž tu hnízdí téměř 300 druhů ptáků včetně vzácných pelikánů.

Jaderské moře a pětice chráněných oblastí

Jadranské pobřeží již není v Černé Hoře tak členité jako více na severu, přesto zde najdeme jednu velkou zajímavost. Populární Boka Kotorska je totiž nejjižněji položeným fjordem v Evropě. Přiléhající poloostrov Luštica ukrývá tajemnou Modrou jeskyni.

Budva-patri-k-cernohorskym-symbolum,-spojuje-v-sobe-krasne-more-i-divoke-hory.jpg

Za zmínku stojí i to, že Černá Hora se snaží profilovat jako ekologicky zodpovědný stát a navštívit tady můžete celkem pět národních parků:

  • Ptačí rezervaci Skadarské jezero
  • Svým způsobem nejstarší národní park starého kontinentu Biogradska Gora
  • Pohoří Durmitor s nejhlubším evropským kaňonem, který leží na řece Tara
  • Pohoří Lovčen nazývané též Černohorský Olymp
  • Prokletije

  • Zpět na přehled informací o Černé Hoře a nabídku zájezdů.