Geografie Kataru včetně velikosti, krajiny a obyvatelstva

Katar je malý emirát ležící na malém výběžku severovýchodního pobřeží Arabského poloostrova. Zaujímá rozlohu pouhých 11 500 kilometrů čtverečních, což ho řadí na 157. místo v celosvětovém žebříčku.

Poloha Kataru

Na mapě uvidíte, že Katar má jediného souseda, a to Saúdskou Arábii. Z ostatních stran ho omývají vody Perského zálivu. Zhruba 30 kilometrů daleko (vzdušnou čarou) se nachází Bahrajn a 40 kilometrů jsou vzdáleny Arabské emiráty. Většinu plochy země tvoří nížiny, nejvyšším bodem je Kurajn Abú al-Baul měřící jen málo přes 100 metrů nad mořem.

Poušť

Pouze 5 procent území Kataru lze využít pro pastviny. Ač má Katar většinu krajiny pouštní, je jednou z nejživějších pouští vůbec. Na jihovýchodě leží vnitrozemské moře Chor al Adaid – průrva mořské vody tekoucí nížinnou krajinou do pouště.

Rozmanitá demografie Kataru

Katařané jako národ jsou výsledkem dlouhotrvajících kulturních a obchodních vlivů Indického oceánu, Afriky, Blízkého východu i Evropy. I tak zde hrají významnou roli kmenové struktury mnoha různých původů, ve kterých se odráží i společenské postavení. Přes tyto rozmanitosti jsou Katařané názorově velmi jednotní, což se týká zejména loajality a respektu vůči moci nejvyššího představitele státu. Katařané mají bezplatnou zdravotní péči, elektřinu, vodu i plyn, záruku pracovního místa nebo nejrůznější příspěvky na bydlení.

Katařané a jiné národy

V současné době žije v Kataru asi 2,7 milionu obyvatel, z čehož početnou skupinu tvoří cizinci (Indové, Nepálci, Bangladéšané, Filipínci, Srílančané, Pákistánci a další) s pracovním, případně studijním vízem (85 až 90 procent). Drtivá většina žije ve městech, nejvíce pak v hlavním městě Doha (Dauhá).

Ačkoliv země dodržuje islámské právo, je společnost oproti jiným muslimským zemím poměrně liberální.