Příroda Ománu

Flóra Ománu překvapuje pestrostíFauna a flóra v Ománu

Ač je Omán převážně pouštní zemí, oázy a města vás překvapí pestrostí flóry. Všudypřítomné jsou datlové a banánové palmy, citrusovníky a papáje. Omán je největším vývozcem kadidla a datlí do celého světa. Datlové plantáže se rozkládají zejména v blízkosti hlavního města Maskatu.

Kadidlovník, bohatství Ománu

Doslova rostlinným symbolem země by se mohl nazývat strom Boswelia sacra, ze kterého se získává kadidlo. Kadidlo bylo odjakživa s Ománem spojováno a bývalo důležitou vývozní surovinou. Salalah je hlavním městem guvernorátu Dafár, který se také nazývá krajinou kadidlovníku.

Kadidlovníky volně rostou na západ od Salalah směrem k hranicím s Jemenem. Kromě nich se tu výborně daří také tisíciletým baobabům, pouštním růžím nebo dračím stromům. Město Salalah protíná rozsáhlá oáza, kde se pěstují kokosové palmy, papája, granátová jablka a různé druhy banánovníku.

V okolí města naleznete zelená vádí (arabsky wadi), vyschlá koryta řek. Například ve Wadi Darbat rostou po celý rok zelené tamaríny.

Fauna Ománu zahrnuje i ohrožené druhy

Sultanát Omán se pyšní několika přírodními rezervacemi:

V Ománu žije na 400 druhů ptactva i velký počet rozmanitých želv. V Ománu se klade důraz především na ochranu podmořského světa. U zdejších břehů se prohání na 22 druhů velryb a delfínů.

Kolem Salalah můžete vidět velbloudy, stáda krav, koz a oslů. V pohoří Samharan žije vzácná gazela přímorožec arabský (arabian oryx), což je druh antilopy nižšího vzrůstu s protáhlou hlavou, delším ocasem a poměrně dlouhými úzkými rohy. Z dalších zvířecích zástupců stojí za zmínku levhart perský – volně v přírodě se vyskytuje už jen okolo tisíce jedinců této šelmy.

Čím blíže se budete dostávat k poušti, tím spíš narazíte na pouštní lišky, pouštní hlodavce, některé druhy hadů, pavouků a samozřejmě hmyzu. Z ptactva jsou nejhojnější racci, volavky, plameňáci, orli, sokoli, havrani nebo pávi.

Přímo ve městě Salalah nemůžete nenarazit na koně, kteří ale slouží výhradně místní sultánově jízdní policii. V oblasti okolo Salalah funguje nespočet velbloudích farem.

Živočichové ománských moří

Nejbohatší faunu najdete pod hladinou moře. Rybolov tu zaměstnává většinu obyvatelstva. Loví se hlavně sardinky, makrely, tuňáci i krevety. V květnu je hlavní atrakcí pozorování velryb a delfínů u města Hasik. U Mirbatu se hojně vyskytují karety, které kladou svá vejce na přilehlých plážích.