1. Fischer.cz
  2. Turecko
  3. Poloha a geografie

Geografie Turecka. Poloha, povrch, demografie a ekonomika

Geografie Turecka

Poloha

turecko-Nadherna-turecka-krajina-v-Zelenem-kanonu.jpg

Turecká republika leží na Maloasijském poloostrově a malým kouskem také na jihovýchodně Balkánského poloostrova. Na evropské půdě sousedí s Bulharskem (hranice dlouhá 269 kilometrů) a Řeckem (212 kilometrů), východní, asijskou hranici sdílí s Gruzií a Arménií (610 kilometrů), s Nachičevanskou autonomní oblastí, dále s Íránem (454 kilometrů), Irákem (331 kilometrů) a Sýrií (887 kilometrů).

Velikost

Turecko má rozlohu 783 356 kilometrů čtverečních. Její ohromné rozměry dokazuje délka 1 600 kilometrů od západu na východ a více než 800 kilometrů ze severu na jih.

Pobřeží

Evropskou a asijskou část Turecka od sebe oddělují mořské úžiny Bospor a Dardanely, mezi nimiž se rozlévá Marmarské moře. Turecké pobřeží dosahuje celkové délky 8 333 kilometrů. Na severu břehy země omývá Černé moře, na jihu Středozemní (Turecká riviéra) a na západě Egejské moře (Egejská riviéra).

Povrch

Nejvyšší horou Turecka je s výškou 5 165 metrů biblický Ararat, na němž měl se svou archou přistát Noe při potopě světa. Dnes jeho vrcholek pokrývá souvislá sněhová čepice. Nejdelší řekou je 1 182 kilometrů dlouhý Kizilirmak, největším jezerem Van s plochou 3 738 kilometrů čtverečních.

Obyvatelstvo Turecka

V Turecku žije přes 85 miliónů obyvatel (údaj k roku 2021), více než polovina z nich na venkově. Nejhustěji jsou osídleny oblasti západního pobřeží. Hlavním městem Turecka je Ankara (necelých 6 miliónů obyvatel), ovšem největším a nejlidnatějším městem je s 16 miliony obyvateli Istanbul.

Ekonomika Turecka

Hrubý domácí produkt tvoří z větší části služby, následně průmysl a z nemalé části i zemědělství. Z toho je pro turecké hospodářství důležitá produkce obilovin, ovoce, zeleniny, sezamových semínek, oliv, citrusů, lískových ořechů a čaje. Vyrábí a zpracovává se cukr, tabák, bavlna a opium. Z Turecka se vyváží především potraviny, textil a kovy. Dováží se sem stroje, paliva nebo dopravní prostředky.

Pro oblast Anatolie je typický chov ovcí, koz, krav a významnější je ještě chov koní a oslů. Z průmyslové oblasti stojí za zmínku těžba černého a hnědého uhlí, zemního plynu, mědi, chromu, olova a uranu.