×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Kde leží Turecko a jaký má povrch?

turecko-Nadherna-turecka-krajina-v-Zelenem-kanonu.jpg

Turecká republika leží na Maloasijském poloostrově a malým kouskem také na jihovýchodně Balkánského poloostrova. Má rozlohu 774 815 kilometrů čtverečních. Její ohromné rozměry dokazuje délka 1 600 kilometrů od západu na východ a více než 800 kilometrů ze severu na jih.

Na evropské půdě sousedí Turecko s Bulharskem (hranice dlouhá 269 kilometrů) a Řeckem (212 km), východní, asijskou hranici sdílí s Gruzií a Arménií (610 km), s Nachičevanskou autonomní oblastí, dále s Íránem (454 km), Irákem (331 km) a Sýrií (887 km).

Mořské úžiny a legendární výšiny

Evropskou a asijskou část Turecka od sebe oddělují mořské úžiny Bospor a Dardanely, mezi nimiž se rozlévá Marmarské moře. Turecké pobřeží dosahuje celkem 8 333 kilometrů. Na severu jsou břehy země omývány Černým mořem, na jihu Středozemním a na západě Egejským.

Nejvyšší horou Turecka je s výškou 5 165 metrů biblický Ararat, na němž měl se svou archou přistát Noe při potopě světa. Dnes je jeho vrcholek pokryt souvislou sněhovou čepicí. Nejdelší řekou je 1 182 kilometrů dlouhý Kizilirmak, největším jezerem Van s plochou 3 738 km².

Obyvatelstvo a ekonomika

V Turecku žije přes 82 miliónů obyvatel (údaj k roku 2018), více než polovina z nich na venkově. Nejhustěji jsou osídleny oblasti západního pobřeží. Hlavním městem Turecka je Ankara, ovšem největším a nejlidnatějším městem je s 18 miliony obyvateli Istanbul.

Hrubý domácí produkt tvoří z větší části služby, následně průmysl a z nemalé části i zemědělství. Z toho je důležitá produkce obilovin, ovoce, zeleniny, sezamových semínek, oliv, citrusů, lískových ořechů a čaje. Vyrábí a zpracovává se cukr, tabák, bavlna a opium. Z Turecka se vyváží především potraviny, textil a kovy. Dováží se sem stroje, paliva nebo dopravní prostředky.

Pro oblast Anatolie je typický chov ovcí, koz, krav a významnější je ještě chov koní a oslů. Z průmyslové oblasti stojí za zmínku těžba černého a hnědého uhlí, zemního plynu, mědi, chromu, olova a uranu.

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím