×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!
  1. Albánie
  2. Albánie
  3. Místa
  4. Berat

Berat

Lokalita: Albánie Albánie Berat
Typ: Památka UNESCO

Náš názor

Berat, půvabné město tisíce oken

Ve starém městě Berat vás čeká mimořádná atmosféra, neboť lidé tady žijí v kamenných domech jako v 15. století. Jeho architektonicky jedinečná, původně muslimská část se dokonce dostala na seznam světového dědictví UNESCO. Za prohlídku však stojí také Onufriho muzeum, hrad, rozmanité kostely a další historické zajímavosti.

Berat (albánsky též Berati) obepíná prudký kopec nad říčkou Osum v albánském vnitrozemí. Východně odsud se táhne pohoří Tomorr (Mali i Tomorrit), jihozápadně se u břehů Jaderského moře rozkládá město Vlorë. Do metropole Tirany i do letoviska Durrës je to asi 100 kilometrů.

Co uvidíte na toulkách Beratem

Počátky města, usazeného na jižním okraji roviny plné úrodných lánů, se pod názvem Antipatreia datují už do 6. století př. n. l. Po římské a byzantské nadvládě ho v 9. století obsadilo Bulharsko a přejmenovalo na Beligrad (Bílé město). Po řadě dalších peripetií ho roku 1385 získali osmanští Turci. V 18. století patřil Berat k důležitým tureckým sídlům na dnešní albánském území, o 100 let později hrál význačnou roli v albánském národním obrození.

Dlouhé dějiny zanechaly na území Beratu četné památky. V jejich čele stojí zbytky středověkého hradu Kalaja, typické balkánské domy z přelomu 18. a 19. století, chrám sv. Theodora a další byzantské kostely, muzeum malíře ikon Onufriho či mešity z rané éry Osmanské říše. Vynechat nesmíte ani starobylý most Gorica.

  • Neváhejte tedy a navštivte Berat v Albánii.

Podobná místa

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím