×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Základní geografie Kypru

Kypr se nachází na stejnojmenném ostrově ve východní části Středozemního moře. Měří 240 kilometrů od západu na východ a 99 kilometrů od severu k jihu. Je zřejmé, že Kypr je rozlohou poměrně malá země, rozkládá se na ploše pouhých 9 251 kilometrů čtverečních.

Zhruba 43 % z nich je kvůli okupaci tureckým vojskem mimo působnost kyperské vlády. Mezi řeckým a tureckým územím se táhne úzká nárazníková zóna zvaná Zelená linie. Na ostrově jsou umístěny také dvě britské vojenské základny.

Kypr, třetí největší ostrov Středomoří

Pobřeží je poměrně členité. Severně se táhne pohoří Pentadaktylos dosahující výšky až 1 000 metrů, jižně pohoří Troodos s nejvyšší horou Olympos měřící 1 952 metrů. Hlavním městem je Nikósie.

Kypr-Seznamte-se-s-geografii-ostrova-Kypr-a-jeho-pobrezim.jpg

Kypr má asi 840 000 obyvatel. Kypřané jsou stejně jako Řekové přátelští a pohostinní. Pokud budete i vy přívětiví, vyplatí se vám to.

Kyperská ekonomika

Dělníci a zemědělci tvoří polovinu všech zaměstnaných. Pro izolovanou severní část ostrova znamená vývoz potravin a chov dobytka hlavní zdroj příjmů. Jih Kypru je ekonomicky vyspělejší, což je dáno prudkým rozvojem cestovního ruchu v 90. letech a výhodnou polohou pro obchodování.

Kromě dominantního lodního průmyslu se vyváží víno, cement, oblečení a obuv. Suché klima vytváří vhodné podmínky pro pěstování brambor, citrusových plodů, kukuřice, rajčat a vinné révy. Teploty neklesající pod nulu jsou vhodné pro celoroční pěstování některých druhů ovoce a zeleniny. Pro Kypr je také významný rybolov a chov skotu.

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím