Geografie Korfu: poloha, povrch a další zeměpisné údaje

Ostrov Korfu (Kerkyra) se s rozlohou 592 čtverečních kilometrů řadí na druhé místo mezi řeckými Jónskými ostrovy. Jeho velikost definuje délka 54 kilometrů a šířka 28 kilometrů, v nejužším místě dokonce jen necelé 3 kilometry. Svým tvarem připomíná ohromnou mořskou příšeru plující jižním směrem k řeckému pobřeží.

Recko-2-Korfu-Nadherna-krajina-ostrova-Korfu.jpg

Kde leží Korfu

„Smaragdový ostrov“ Korfu charakterizuje zelená barva vegetace a tyrkysové, průzračné Jónské moře, které lemují písečné i oblázkové pláže. Pohled na mapu Korfu ukazuje, že jeho severní část se téměř dotýká albánské pevniny (u národního parku Butrint – UNESCO), jižní část se přibližuje k řeckému okresu Thesprotia.

V blízkosti destinace Korfu vystupuje z moře několik ostrovů jako Paxos, Antipaxos, Mato Mathraki, Ereikoussa či Ptychia (Vido). Největší z nich je Othonoi, nejvýznamnější – díky dochovanému leprosáriu – Aghios Dimitrios (Lazaretto).

Základní geografie Korfu. Pohoří, vodní toky, jezera

Dominantu severní části ostrova tvoří vápencovo-dolomitové pohoří Pantokrator. Stejnojmenná hora je s výškou 906 m n. m. nejvyšším bodem Korfu. Z vrcholů se otevírá nádherný výhled do vnitrozemí na množství terasovitých sadů s olivovníky, na severně ležící Othonské ostrovy i na protější Albánii.

Pokud chcete poznat tradiční prostředí a jednoduchý způsob života na Korfu, vydejte se na jih. Nízkou pahorkatinu tam pokrývají olivovníky, křoviny, ale také louky plné orchidejí. Krajina s písečnými dunami okolo známého slaného jezera Korissión připomíná polopoušť.

Asi za jedinou významnou řeku lze považovat Messóngi, tekoucí východním směrem do letoviska stejného jména. Obklopuje ji malebné pohoří s hustým křovinatým porostem a nejvyšším kopcem Agios Mattheos (465 m n. m.). V údolích rostou kouzelné staré olivovníky a cypřiše.

Korfu-geografie.jpg

Průvodce demografií Korfu

Na Korfu trvale žije asi 110 tisíc opravdu pohostinných obyvatel. Západ je osídlen poměrně řídce, pobřeží prudce klesá do moře a tvoří krásné zálivy, dále k severu se rozkládají široké pláže.

Východní pobřeží je turisticky nejvytíženější. Leží zde starobylé hlavní město Kerkyra (asi 50 tisíc obyvatel), postavené na antických základech. V Kerkyře funguje letiště, hlavní přístav, množství hotelů, obchůdků a taveren. Navštívit můžete i mořské, archeologické, byzantské, výtvarné nebo orientální muzeum, jedno je zasvěceno básníkovi Dionýsu Solomónovi.